sobota, 13 stycznia 2018

Założenia diety oczyszczającej dr Dąbrowskiej

W moich postanowieniach noworocznych, obiecałam sobie, że przejdę cały post oczyszczający.
W internecie znajdziecie na pewno wiele informacji na ten temat. Ja zakupiłam książki i na ich podstawie spróbuję Wam przybliżyć ideę tego postu ;)



 Celem tej diety jest uruchomienie zdolności samoleczenia się organizmu. Wskazaniem do przeprowadzenia diety, są prawie wszystkie choroby, ale również poprawa jakości życia u ludzi zdrowych poprzez:
-oczyszczenie organizmu z toksyn
- przywrócenie sprawności pamięci
- lepszy sen
- wyższą odporność
- redukcję masy ciała
- porzucenie nałogów ;)

Nie należy obawiać się skutków ubocznych i restrykcji w sposobie odżywiania się, bo nie jest to dieta na całe życie, a jedynie okresowa kuracja. Taka forma postu uruchamia własne, samoleczące mechanizmy organizmu. Wiąże się to z odżywianiem wewnętrznym: przy dostarczaniu małej ilości glukozy, następuje przestrojenie przemian- włącza się odżywianie wewnętrzne, które polega na zmianie własnych, często zwyrodniałych tkanek na glukozę, a także na regenerację tkanek zdrowych.

Pierwsze dni...

 Mogą być ciężkie, ponieważ mogą pojawić się bóle głowy, biegunka, ale są to symptomy  tzw. kryzysów ozdrowieńczych. Gdy się pojawiają, nie należy przerywać diety, ponieważ widać wtedy, że organizm sam zaczyna proces odtruwania. Z każdym dniem powinna następować poprawa samopoczucia, a w miarę redukcji masy ciała normalizują się nieprawidłowe parametry, np.: ciśnienia, akcji serca, stopniowo ustępują też inne objawy chorobowe. 

W trakcie diety...

Należy jeść jak najbardziej naturalne pożywienie, czyli głównie surowe niskoskrobiowe warzywa i niskocukrowe owoce.  Powinny stanowić one większość spożywanych posiłków w ciągu dnia, choć można też całą dietę przeprowadzić na nich. Pamiętać należy, że owoce nie mogą być podstawą dań, a jedynie dodatkiem do nich.



Co możemy jeść podczas postu?

- różne rodzaje sałat, szpinak, seler naciowy, natkę pietruszki, jarmuż, koper, zioła
- marchew, seler, buraki, białą rzodkiew, czarną rzodkiew, rzepę, kalarepę
- cebulę, pora, czosnek, paprykę, pomidory, cukinię, ogórki, dynię, kabaczek
- kapustę białą i czerwoną, włoską, pekińską
- kalafior, brokuły, brukselkę
- kiszonki
Musimy też pamiętać, by pić dużo wody mineralnej niegazowanej. Można pić także napary i herbatki ziołowe i owocowe, kompoty z owoców
Suplementować możemy magnez i witaminę D

A z owoców:
- jabłka, grejpfruty, cytryny, kiwi, granaty, pomarańcze, i owoce sezonowe jak np.: porzeczki, wiśnie, jagody, śliwki, borówki amerykańskie



W jakiej formie?

- zupy krótko gotowane (do 30 minut)
- surówki jedno, lub kilkuskładnikowe
- świezo wyciskane przez nas soki, koktaje
- warzywa gotowane na parze, pieczone i duszone



A co po skończonym poście...?

Po zakończeniu kuracji przechodzimy do drugiego etapu, który polega na stopniowym wdrażaniu zdrowego jedzenia, a następnie żywienia pełnowartościowego.



Czego nie możemy?

- kawy, mocnej herbaty, alkoholu
- wszystkich owoców poza dozwolonymi
- produktów zbożowych, ziemniaków, batatów, tłuszczu roślinnego i zwierzęcego
- mięsa!
- mleka, jajek, orzechów, nasion i cukru oczywiście ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Szczupłe ciało , Blogger